דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
תינוקת שמחה אוכלת בכפית

כל מה שרציתם לדעת על תחליף חלב-תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל)

איך מכינים, כיצד מאחסנים, והאם אפשר לשמור שאריות? כל השאלות, כל התשובות

להכין בקבוק לתינוק זה לא כזה מסובך אבל ישנם כמה כללים ואמצעי זהירות שחשוב לדעת  לפני ההכנה  כדי שהמזון של התינוק יגיע אליו כמה שיותר מזין ואיכותי, אז הקדישו כמה דקות קריאה כדי לוודא שאתם מכינים נכון.

בינתיים: האם עיקרתם את הבקבוק?

צריך לזכור שתינוק רך בימים חשוף לזיהומים, מסיבה זו יש להקפיד מאוד על שימוש בבקבוקים נקיים. וכשאנחנו אומרים "נקיים" אנחנו לא מתכוונים רק לשטיפה במים ובסבון, אלא לעיקור ממש. עיקור בקבוקים מתבצע באופן הבא: קודם כל יש לרחוץ היטב במים וסבון את הבקבוקים על כל חלקיהם. יש לנקות היטב את כל שאריות המזון שנותרו בהברגת המכסה. לאחר מכן יש להכניס את הבקבוקים לסיר מים גדול ולהרתיח במשך חמש דקות. ניתן לעקר גם באמצעות עזרים לעיקור בקבוקים, כמו למשל סיר עיקור למיקרוגל שמקל מאוד על המלאכה.

לאחר שהבקבוקים עוקרו יש לייבשם באוויר. בכל מקרה אל תנגבו את הבקבוקים במגבת כי כך תכניסו אליהם שוב חיידקים.

אחסון תחליף החלב-תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל)

יש לאחסן את אריזת תחליף החלב-תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל) במקום קריר מוצל ויבש , אין לאחסנה במקרר.

איך מכינים את תחליף החלב-תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל) ?

לפני שאתם ניגשים להכנה הקפידו לשטוף את ידיכם היטב במים ובסבון. הרתיחו מים (כל סוגי המים, כולל מים מינרלים) למשך 5 דקות לפחות; אם אתם משתמשים במי ברז, כדאי להשתמש במים קרים, מכיוון שמים חמים עלולים להכיל יותר מתכות ומזהמים אחרים.

קררו את המים לטמפרטורת החדר. ניתן להכין כמות מים יומית מראש ולשמור בבקבוק עד 24 שעות.להכנת המנה לתינוק יש להשתמש במים שהורתחו מראש וקוררו לטמפ' פושרת. מזגו את כמות המים הרצויה לבקבוק הנקי. חשוב קודם כל למזוג את המים ורק אחר כך להוסיף את האבקה.
כעת הוסיפו למים בבקבוק את מספר כפיות האבקה הרצוי בהתאם להוראות ההכנה שעל אריזת התמ"ל. הקפידו להשתמש רק בכפית המדידה של היצרן. נערו את הכפית קלות בכדי לוודא שהאבקה ממלאת את הכפית ואינה מכילה כיסי אוויר, אם האבקה ירדה מעט, השלימו את החסר. הכפית צריכה להיות שטוחה כך שהאבקה תגיע בדיוק עד שפת הכפית ולא תעבור אותה. כעת הוסיפו את האבקה לבקבוק, סגרו אותו ונערו עד להמסת האבקה. 

לפני ההגשה, בדקו את טמפרטורת התמ"ל על פרק כף היד וודאו שהוא אינו חם מדי.

אם הכנתם את התמ"ל עם מים בטמפ' החדר ואתם רוצים לחמם אותו לפני האכלת התינוק, ניתן לחמם בכלי עם מים חמים בתוכו יש להניח את הבקבוק למשך של עד 15 דקות. בכל מקרה אין להרתיח את התמ"ל ואין להכין אותו עם מים רותחים; הדבר עלול לפגוע באיכות רכיבי התמ"ל.

וכעת לאחר שהפנמנו את ההוראות, הנה כמה טיפים חשובים:

1. יש להגיש לתינוק את התמ"ל מיד עם הכנתו. במידה והתינוק לא סיים הכל ניתן להמשיך להאכילו עד שעה מרגע הכנת המנה. את השאריות יש לזרוק, שכן תכולת הבקבוק שנשארה מכילה גם את רוק התינוק בו אנזימים וחיידקים המתחילים בפירוק המזון ולכן אין לשומרו לאורך זמן.  
2. אפשר להכין מראש רק את המים המורתחים שישמשו להכנת התמ"ל, מים מורתחים אפשר להחזיק במקרר בבקבוק או מיכל אטום עד יומיים או בטמפרטורת החדר למשך 24 שעות.
3. אין לחמם את התמ"ל המיקרוגל כי החימום בו אינו אחיד ועלול לגרום לכוויות וכן מכיוון שהוא הורס את הפרוביוטיקה הקיימת למשל בתחליף החלב-תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל) מטרנה מהדרין.
4. מומלץ לשמור את הכפית על הדפנות הבולטות בחלק העליון של הקופסא ולא בתוך הקופסא - פטנט ייחודי של מטרנה, לשמירה מרבית של היגיינת המוצר.
5. יש לסגור היטב את הקופסא ולאחסן במקום קריר ויבש. לא במקרר.

6. טיפ קטן – רשמו על גבי המכסה את תאריך פתיחתה כיוון שניתן להשתמש באבקה בתוך 30 יום מפתיחת האריזה.

תינוקות תאומים שותים מבקבוקים