דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
תזונת תינוקות

התקפי בכי הקשורים בעיכול - איך מזהים ומה עושים?

התקפי בכי וקוליק שכיחים אצל תינוקות רכים ויכולים להימשך עד גיל 3-4 חודשים. פעמים רבות, הבכי יכול להימשך כמעט בלי הפסקה כ-3 שעות ביום ויותר, מופיע לפחות 3 פעמים בשבוע, בעיקר בשעות הערב. פנים התינוק סמוקות, אגרופיו קפוצים ונראה בבירור שהוא סובל מכאבי בטן. תופעה זו נקראת infant colic ומכונה בפני רבים גזים.

מדובר בתופעה שכיחה וכ-70% מאמהות לתינוקות עד גיל 4 חודשים מדווחות עליה כפי שעולה ממחקר שנערך בקרב אמהות לתינוקות.

תופעת הקוליק הינה טבעית וקשורה ככל הנראה לתהליך הבשלת המעי ולהסתגלותו לחיים מחוץ לרחם. אף על פי כן אין בכך בכדי להפחית מהקושי בהתמודדות עימה ועם הדאגה ההורית המובנת המביאה הורים רבים לביקור אצל רופאי הילדים על מנת לוודא שהכל תקין ולבדוק כיצד  ניתן בכל זאת לעכל על תינוקם.

כמובן שלחכות עד חלוף התופעה זו אינה אופציה, אך ישנם אמצעים שונים היכולים לעזור בהקלה עליה.

​❤ רוצה לדעת עוד? סדרת מטרנה אקסטרה קר מהדרין >>

מה ניתן לעשות?

במידה והאם מזינה באמצעות הזנה טבעית חשוב להמשיך בכך! והרבו בקרבה, חום והרגעת התינוק על הידיים. במקביל כדאי להקל עליו באמצעות עיסוי עדין לבטנו בתנועות מעגליות עם כיוון השעון , אחיזת התינוק בתנוחת 'נמר על עץ' בה אתם עומדים ואוחזים אותו כשבטנו נשענת על זרועכם, ראשו מופנה הצידה והידיים והרגליים שלו משתלשלות כלפי מטה מה שמייצר לחץ עדין על הבטן בשילוב האפשרות ללטף בעדינות את גבו כדי להרגיעו .

ניתן לנסות להמנע למשך מספר ימים מצריכת חלב ומוצריו בתפריט האם על מנת לראות אם חלה הטבה. במידה ויש שיפור ניתן להמשיך בתפריט המנעות זה כל עוד ההזנה הטבעית נמשכת ולהקפיד על נטילת תוסף של סידן. במידה והתינוק ניזון מתחליף חלב-תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל) כדאי לבחור בכזה המיועד למצבי אי נוחות במערכת העיכול, כגון מטרנה מהדרין ספיישל שפותחה במיוחד למצבים אלה, מועשרת בפרוביוטיקה ובעלת הרכב פחמימות דל בלקטוז. בזמן ההאכלה יש להקפיד שזרימת החלב מהפטמה לא תהיה מהירה מדי, מה שעלול להוביל לבליעת אוויר ולהחרפת תופעות הקוליק. הימנעו מהאכלת יתר-  לא תמיד התינוק בוכה בגלל רעב והפרשנות המוטעית שלנו עלולה לייצר עומס נוסף על מערכת העיכול ותגובה מעגלית של בכי נוסף. נסו לזהות את סוגי הבכי וללמוד לפרש אותם ולא למהר והציע האכלה על כל בכי, בעיקר אם לא עבר פרק זמן סביר מהארוחה הקודמת

היו סבלניים כמה שניתן ותנו לתינוק תחושת ביטחון ורוגע.
חשוב לזכור כי מצב זה הינו זמני ותקופה זו תסתיים.

❤ רוצה לדעת עוד? סדרת מטרנה אקסטרה קר מהדרין >>

תינוק בוכה מקוליק