דלג לתפריט ראשי(מקש קיצור 1) דלג לתוכן(מקש קיצור 2) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 3)דלג למפת אתר (מקש קיצור 4)
מטרנה אקסטרה קר מהדרין
דייסות מטרנהעם פרוביוטיקהלפרטים >
השגרה שאחרי חופשת הלידה: איך לחזור לעבודה ולעשות את זה נכון?

השגרה שאחרי חופשת הלידה: איך לחזור לעבודה ולעשות את זה נכון?

השבועות הראשונים לאחר לידת התינוק הם האידיאליים מבחינתו, משום שאת מלווה אותו כל הזמן ועוטפת אותו ברוך ואהבה. אבל לקראת החזרה לעבודה, את נדרשת להיערך במציאת מסגרת מתאימה ומתלבטת האם יש צורך בשינוי התזונה של התינוק. מלכה חבלין, יועצת הזנה טבעית במטרנה עם כמה טיפים מועילים עבורך!

שלושת חודשי חייו הראשונים של התינוק הם האידיאל מבחינתו. אמא נמצאת בחופשה מהעבודה, אבא נמצא רוב שעות היום בכולל או במקום העבודה שלו ושאר האחים והאחיות במסגרות השונות. נכון, התינוק אינו מבין הרבה בנעשה סביבו, אך הוא מרגיש היטב את זמן האיכות הפורה עם אמו. היא לצידו כשהוא רעב, עייף, שמח או עצוב, כשהוא נרדם ומתעורר.

בחודשים הללו התינוק מתחיל להכיר את העולם ונהנה מהזנה טבעית, שהיא התזונה הבריאה ביותר והמאפשרת לקשר האימהי להירקם.

בסיום חופשת הלידה את שבה לעבודה ולשגרה, ואילו תינוקך צריך להתחיל להתרגל לשהייה במקום אחר וכן לבקבוקים. כאמא, את בוודאי דואגת לשלומו כל העת, אך חשוב שתדעי כי כשאת רגועה ושלמה עם ההחלטה לחזור לשגרה, התינוק מרגיש זאת ומגיב בהתאם, וכך תהליך ההסתגלות נעשה קל הרבה יותר.

לפניך כמה טיפים מועילים ממטרנה לחזרה נכונה לשגרה.

כיצד לבחור מטפלת מתאימה?
למצוא מטפלת שתמצא חן בעינייך ובעיני תינוקך זו משימה לא קלה, אך בהחלט אפשרית! כדי למצוא מטפלת מסורה, ניתן לבקש המלצות מחברות או מאמהות אחרות בעלות נסיון. כדאי להתחיל בהליך החיפוש כחודש-חודש וחצי לפני החזרה לעבודה, כדי שלא תאלצי להתפשר בשל לחץ הזמן ותספיקי לקיים ראיונות אישיים עם המטפלות. בראיונות אלו תוכלי לשמוע על ילדים בהם טיפלו וגם לברר כיצד הן נוהגות להתמודד עם מצבים של בכי ממושך, כאבי בטן, חוסר יכולת להירדם ועוד. מעבר להמלצות ולתשובות שתקבלי, חשוב שתקשיבי לאינטואיציה האימהית שלך בבחירת המטפלת שהכי מתאימה לתינוקך.

בחרת מטפלת? תני לתינוקך זמן להתרגל אליה.
תינוקך חייב להרגיש נוח עם המטפלת. כדי שתוכלי להתרשם מעבודתה, הזמיני אותה אליכם לפני החזרה לעבודה למשך מספר שעות, כך שתוכלי לצפות באופן שבו היא מטפלת בתינוק. גם אחרי שהיא תתחיל לטפל בתינוק, רצוי שתמשיכי לפקוח עין ולשים לב לקשר ביניהם ולתגובות של התינוק אליה. תינוק צריך להיות נלהב ולשמוח כשהוא פוגש את המטפלת. בנוסף, חשוב לשמור על תקשורת פתוחה וישירה עם המטפלת ולקבל את כל המידע על תינוקך – כי אחרי הכל- זה הילד שלך.

האם לשנות את תזונת התינוק?
בין אם במעון או אצל מטפלת, תוכלי להמשיך להזין את תינוקך בחלב אם לאורך תקופה ממושכת. הדרך הטובה ביותר לשמירה על תפוקת החלב היא באמצעות שאיבה בשעות קבועות מדי יום. זוהי הדרך לאותת לגוף שצריך להמשיך לספק חלב באופן קבוע ובכמות המספקת את צרכי התינוק. חשוב לזכור שהשאיבה היא מיומנות נרכשת והגוף צריך זמן הסתגלות על מנת לייצר חלב בכמות נאותה. ייתכן ובפעמים הראשונות כמות החלב שתצא תהיה קטנה יחסית, אך אל ייאוש, עם הסבלנות וההתמדה כמות החלב תעלה בהדרגה.

מה קורה כשהתינוק מסרב לקבל בקבוק?
ישנם תינוקות המתקשים לקבל בקבוק אחרי שהורגלו להזנה טבעית וישנם כאלו שאפילו פותחים ב"שביתת רעב" עד שאמא חוזרת הביתה. לכן כדאי להתחיל להרגיל לבקבוק לפחות שבועיים-שלושה לפני החזרה לעבודה ולאפשר לתינוק להסתגל לצורת האכלה שונה. ניתן להפוך את הבקבוק לסוג של משחק באמצעות הכנסת בקבוק ריק לארגז הצעצועים של התינוק. כך הוא יוכל לחקור אותו, לגלגל אותו בין ידיו, להכניסו לפה ולהפוך אותו לצעצוע מהנה ללא קשר להאכלה.

באופן כללי, כשעוברים לבקבוק חשוב להבין שתינוקות שונים בדרישות התזונתיות שלהם ולכן אין כלל אצבע גורף לגבי נפח ארוחה מומלץ בהזנה מבקבוק, זה משתנה עם הגיל ויכול להשתנות בין ארוחה לארוחה ולכן ההמלצה היא להאכיל בהתאם לרצונו של התינוק. במידה ובחרת לשלב לו תמ"ל בארוחות בבקבוק, תוכלי להיעזר במטרנה מהדרין TO GO- מארז הכולל 5 מנות מדודות של תמ"ל הארוזות כל אחת בנפרד ומאפשרות התנסות נוחה וקלה, המסייעת בשלבי ההסתגלות הראשונים.

בשובך מהעבודה תוכלי להמשיך להאכילו בהתאם לדרישה ביום ובלילה, בבקבוק או בהזנה טבעית. בשעות בהן את נמצאת בבית, חשוב שתמשיכי לאותת לגוף שיש דרישה קבועה לספק הזנה טבעית וזכרי כי האכלה בלילה מסייעת ליצירת שפע חלב לאורך כל שעות היממה.

מאת: מלכה חבלין, יועצת הזנה טבעית במטרנה

יש לך שאלות נוספות? את מוזמנת לפנות למומחיות של מטרנה:
המרכז לייעוץ תזונתי של מטרנה 1800-32-33-33 שיחת חינם.
שעות הפעילות: ימים א-ה 8:00-20:00, יום ו וערבי חג 8:00-12:00

אמא מנשקת את תינוקה שרק נולד על מצחו